формування бізнес-моделі підприємства

E-Book Overview

Навч. посібник. — Донецьк: СПД Купріянов, 2010. — 403 с.
У навчальному посібнику розглядаються основні тенденції та суперечності формування бізнес-моделі сучасного підприємства в контексті завдань збалансованого розвитку. Значна увага приділяється процесам формування бізнес-структур, засобам моделювання динамічних характеристик розвитку, умовам ресурсного забезпечення соціально-економічного потенціалу підприємства. В якості передумов трансформації підприємницьких структур обрано оцінку адаптивних можливостей виробничих систем, яка базується на використання прогнозних та оптимізаційних моделей.
В фокус досліджень потрапляють проблеми сталого розвитку підприємств, завдання адаптації бізнес-структур до принципів збалансованого управління виробничими та ринковими елементами, сучасні технології менеджменту інновацій та екологічного маркетингу. Своєрідність роботи постає в комплексному аналізі практичних процедур трансформації бізнес-моделей шляхом застосування принципів та підходів сталого розвитку підприємства, в умовах підвищення ролі соціально-етичних засад підприємництва.
Призначено для студентів економічних спеціальностей вищих закладів освіти, аспірантів, слухачів системи підвищення кваліфікації, а також широкого кола читачів, яких цікавлять механізми адаптивного управління, процеси управління стратегічними змінами та проблеми сталого розвитку економічних систем.

E-Book Content

6 ВСТУП Важливими ознаками сучасного господарського середовища є: загострення конкуренції між національними та іноземними виробниками; поява нових видів ризиків у підприємницькій діяльності, які мають не лише економічну, а й соціальну та політичну природу; періодичні коливання фінансових ринків, що змінюють швидкість і напрями руху капіталу. У таких мінливих умовах особливо актуальним є забезпечення ефективного функціонування господарюючих суб’єктів, підтвердженням якого є збільшення ринкової вартості підприємства, що стає можливим завдяки формуванню його конкурентоспроможної моделі бізнесу. Процеси формування бізнес-моделей знаходяться у площині наукових досліджень сучасних аспектів управління підприємством, що перебувають у полі зору зарубіжних і вітчизняних науковців. Однак, окремі теоретичні і практичні питання досі не отримали комплексного наукового обґрунтування. В дослідженнях традиційно аналізується загальна проблема управління підприємством, а бізнес-моделюванню (діловому моделюванню) не приділяється достатньої уваги. Існуючий стан проблеми, а також трансформаційний характер вітчизняної економіки свідчать, що найбільш важливими теоретичними і прикладними аспектами, що потребують подальшої розробки є: поглиблення сучасної парадигми управління підприємством через розвиток теоретичних положень концепції бізнес-моделювання; уточнення поняття «бізнес-модель» підприємства; визначення основних елементів та обґрунтування технології формування бізнес-моделі; систематизація та узагальнення сучасних методик стратегічного аналізу; формування комплексної системи оцінки ефективності бізнесмоделі підприємства. Ураховуючи викладене слід зазначити, що завданням начального посібника, який представлено до уваги широкого кола фахівців не є суто теоретична, методологічна та наукова проблематика ґрунтовного дослідження концепції формування 7 бізнес-моделі підприємства. З одного боку це не збігається із завданнями фахової підготовки студентів, а з іншого – автори не вважали за доцільне поглиблювати рекомендаційний характер процедури прийняття рішень за окремими проблемними ситуаціями. На наш погляд, набагато важливішим є формування у сучасних керівників вітчизняних підприємств системи ґрунтовних знань та практичних навичок щодо управління розвитком бізнесу, які б створювали можливості для нетрадиційного мислення, швидкого, а головне, адекватного реагування на виклики зо