E-Book Content
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ
Н.І. Гончарова
Документаційне забезпечення менеджменту Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів
Киів – 2006
УДК 005.3/651(075.8) ББК 65.050.2я 73+65.290.2я73 Г 65 Гриф надано Міністерством освіти і науки України (лист №14/18.2"1651 від 12.07.2005 р.)
Рецензенти: В.І.Куценко – завідувач відділу дослідження проблем розвитку і розміщення галузей і соціальної сфери РВПС України НАН України, доктор економічних наук, професор; О.В. Ареф’єва – завідувач кафедри економіки Європейського уніH верситету, доктор економічних наук, професор. Гончарова Н.І. Г 65 Документаційне забезпечення менеджменту: Навчальний поH сібник. – К.: Центр навчальної літератури, 2006. –260 с. ISBN 966H364H180H0 Ділові стосунки сучасних управлінських структур передбачають багатоасH пектні відношення, пов’язані з одержанням, переробкою, обміном і зберіганням документів. Посібник містить теоретично обгрунтовані визначення, правила і вимоги щодо документаційного забезпечення менеджменту. Використаний істоH рикоHджерелознавчий матеріал дозволяє послідовно поглиблювати знання стуH дентів з метою сприйняття сучасних процесів у їх взаємозв’язку. Розглянуті питання уніфікації управлінських документів включають меH тодику застосування державного стандарту на організаційноHрозпорядчу докуH ментацію. Сучасна освіта вищої школи базується на самостійній роботі студентів різних форм навчання, з цією метою автором розроблена система тестів і самооцінки рівня знань. Посібник може бути корисним не тільки для студентів фахових менедH жерських спеціальностей, а й для професійної діяльності підприємців, бізнесH менів, менеджерів, фахівців органів державного управління і громадських обH ’єднань, а також викладачів, аспірантів економічних вузів.
ISBN 966H364H180H0
© В.І. Гончарова, 2006. © Центр навчальної літератури, 2006.
Передмова “В нещадній боротьбі держав і суспільств перемагають і виграють ті, на чиїй стороні стоять наука і знання”. В.І.Вернадський
Документ з’являється у відповідь на суспільні потреби люH дини і поширюється на її діяльність у соціальній, політичній, технічній та інших сферах. У ході історичного розвитку склаH дались і вдосконалювались певні правила і норми, що регулюH вали інформаційне наповнення і зовнішній вигляд самого доH кумента і його носіїв. Поступово з рідкісного явища і дорогої речі документ перетворився на звичний засіб письмового спілкування людей. Аналіз його функціонування в різні істоH ричні періоди дозволяє виявити витоки багатьох сучасних проH блем у сфері управління соціальноHекономічними процесами. Становлення документознавства як самостійної галузі знанH ня починається наприкінці XIX – на початку XX ст. Для поH чаткового етапу його розвитку характерна проблематика, пов’яH зана з визначенням місця і ролі документа в житті суспільства. Початково “документ”, “документація” перекладалися з лаH тині як “вчу”, “сповіщаю”. Пізніше їх зміст доповнився значенH нями “доказ”, “свідоцтво”, що відповідало визначенню докуменH та аж до XIX ст. Наступний період позначився в історії людства цілим рядом інноваційних технологічних змін, що обумовили суттєві суспільні перетворення. Цим пояснюється і збільшення кількості письмових документів. Саме цей період започатковує розуміння документа як джерела інформації, необхідної для регулювання соціальних і управлінських процесів. У широкому розумінні робота з документами в межах будьH яких структурних груп ще з давніх часів отримала назву “ділоH водство”. Діловодство розвивалось разом із становленням і зміцненням державності і відбивало її трансформації на шляху до більш складних форм управління. Вироблені правила і норH ми базувались на попередньому досвіді роботи, традиціях або чинному законодавстві.