модель центр - периферія в регіональному вимірі

Preparing link to download Please wait... Attached file not found

E-Book Overview

Вісник Одеського національного університету. Географічні та геологічні науки. — 2014. — Т. 19, Вип. 4(23). — С. 176-187.
В контексті становлення державної регіональної політики всілякої уваги заслуговує проблема нерівномірного соціально-економічного розвитку регіону Українського Причорномор’я. Дисбаланс між центром, який в регіоні дослідження припадає на Приморську смугу та периферією існує в наслідок історичних, розселенських, демографічних, економічних та інших причин. Занепокоєння визиває той факт, що в історії регіону ще не спостерігались такі гострі демосоціальні і економічні контрасти між приморською смугою і периферією, які ми фіксуємо з самого початку XXI століття. Отже регіону потрібна зважена цілеспрямована стратегія соціально-економічного розвитку, яка б враховувала всі особливості центр-периферійних відношень.
В статье проанализирована проблема неравномерного социально-экономического развития региона Украинского Причерноморья. Установлено, что дисбаланс между центром, в качестве которого в регионе выступает Приморская полоса, и периферией существует в результате географических, исторических, расселенческих, демографических, экономических и других причин. Охарактеризованы функции, которые выполняют структурные компоненты модели «центр-периферия». Проанализированы некоторые показатели социально-экономического развития региона, которые подтверждают углубление контрастов между Приморской полосой и периферией в следствие отсутствия единой региональной стратегии социально-экономического развития Украинского Причерноморья.

E-Book Content

ISSN 2303-9914. Вісник ОНУ. Сер.: Географічні та геологічні науки. 2014. Т. 19, вип. 4 УДК911.3 К. В. Коломієць, ст. викладач кафедра географії України Одеський національний університет імені І.І.Мечникова вул. Дворянська, 2, Одеса, 65082, Україна [email protected] МОДЕЛЬ «ЦЕНТР - ПЕРИФЕРІЯ» В РЕГІОНАЛЬНОМУ ВИМІРІ В контексті становлення державної регіональної політики всілякої уваги заслуговує проблема нерівномірного соціально-економічного розвитку регіону Українського Причорномор’я. Дисбаланс між центром, який в регіоні дослідження припадає на Приморську смугу та периферією існує в наслідок історичних, розселенських, демографічних, економічних та інших причин. Занепокоєння визиває той факт, що в історії регіону ще не спостерігались такі гострі демосоціальні і економічні контрасти між приморською смугою і периферією, які ми фіксуємо з самого початку XXI століття. Отже регіону потрібна зважена цілеспрямована стратегія соціально-економічного розвитку, яка б враховувала всі особливості центрпериферійних відношень. Ключові слова: модель «центр-периферія», приморська смуга, регіон Українське Причорномор’я, приморський урбанізований фасад, функції центру, функції периферії. ВСТУП Проблематика співвідношень «центр - периферія» привернула до себе увагу фахівців ще на початку XX століття. Дослідження з цієї тематики в загальному вимірі, з позицій світової геополітичної ситуації проводили X. Маккіндер, К. Хаусхофер, Д. Майнінг, С. Коен, І. Валлерстайн. В глобальних геополітичних схемах конструкція «центр-периферія» досить узагальнена і проста: центр - це Західна Європа, Англо-Америка, Японія і називається все це Північчю [2]. Всі інші регіони це Південь. Також інколи виділяють напівпериферію, яка, на думку І. Валлерстайна, поєднує риси обох понять, експлуатується центром і, у свою чергу, експлуатує периферію, являючись свого роду стабілізуючою базою функціонування системи [4]. Треба сказати, що теорія «центр-периферія», завдяки своєї ємкості, знайшла застосування і у регіональному підході щодо розвитку територій. Серед його фундаторів були Дж. Фрідман, В. Крісталлер, О. Грицай, Г. Иоффе, А. Трейвіш. Із здобуттям незалежност