E-Book Overview
МАУП, Київ,2007. —-160с. іл - Бібліогр.:156-157.
У пропонованому навчальному посібнику розкрито основи психології творчості, сутність і зміст основних категорій психології творчості, подано методи та прийоми навчання творчості. Матеріал підготовлений на основі узагальненого педагогічного досвіду викладання у вищих навчальних закладах України. Для студентів вищих навчальних закладів, викладачів, а також читачів,яких цікавлять проблеми творчості.<strong>Зміст. Творча діяльність особистості та її загальна характеристика. Проблема творчості в історії психології. Види творчості та проблеми їх стимуляції. Поняття про творчий процес. Психологічні особливості творчої особистості. Особливості творчої діяльності особистості на різних етапах онтогінезу. Методи дослідження творчої особистості. Методи навчання творчості.
E-Book Content
МІЖРЕГІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ УПРАВЛІННЯ ПЕРСОНАЛОМ
О. Л. ТУРИНІНА
Психологія творчості Навчальний посібник
Київ 2007
ББК 88.4я73 Т87 Рецензенти: Ю. О. Приходько, д-р психол. наук, проф. І. С. Булах, д-р психол. наук, проф. Схвалено Вченою радою Міжрегіональної Академії управління персоналом (протокол № 6 від 30.06.05)
Туриніна О. Л. Т87 Психологія творчості : Навч. посіб. – К. : МАУП, 2007. — 160 c. : іл. – Бібліогр. : с. 156–157. ISBN 966-608-681-6 У пропонованому навчальному посібнику розкрито основи психології творчості, сутність і зміст основних категорій психології творчості, подано методи та прийоми навчання творчості. Матеріал підготовлений на основі узагальненого педагогічного досвіду викладання у вищих навчальних закладах України. Для студентів вищих навчальних закладів, викладачів, а також читачів, яких цікавлять проблеми творчості. ББК 88.4я73
ISBN 966-608-681-6
© О. Л. Туриніна, 2007 © Міжрегіональна Академія управління персоналом (МАУП), 2007
Вступ Унаслідок інтенсивних економічних змін, пов’язаних із переорієнтацією на ринкові відносини, виходом на світовий ринок і прискореним розвитком певних галузей економіки в Україні, а також культурного відродження країни, гуманізації суспільства нині зростає потреба у кваліфікованих кадрах нового типу, які вміють ефективно й творчо розв’язувати поставлені завдання. Позаяк творчий підхід дає змогу якнайефективніше вирішувати посталі проблеми, то цілком зрозуміло, чому виникло гостре соціальне замовлення на виявлення творчих особистостей і виховання фахівців відповідного складу. Активізація творчих можливостей, потенціалу людини забезпечує повноцінну соціальну реалізацію особистості, що, у свою чергу, прискорює культурно-економічний прогрес у країні, підвищення рівня життя її громадян.
Тема 1
Творча діяльність особистості та її загальна характеристика • Поняття про творчість • Психофізіологічні механізми творчості • Творчість як біологічний і соціальний феномен Питання творчості стало нині настільки актуальним, що його можна віднести до проблем століття. Багато десятків років як закордонні, так і вітчизняні психологи досліджують феномен творчості, проте довгий час він вислизав від точного психологічного експерименту, тому що реальні життєві ситуації не вкладалися в його рамки, бо вони завжди обмежені певною діяльністю, поставленою метою. Термін “творчість” позначає й діяльність особистості, і створені нею цінності, які з фактів її персональної долі стають фактами культури. Творчість як культурно-історичне явище має психологічний аспект: особистісний і процесуальний. Особистість має здібності, мотиви, знання й уміння, завдяки яким вона може створити новий, оригінальний і унікальний продукт. Дуже велике значення в розкритті й розширенні творчих можливостей особистості мають її уява, інтуїція, неусвідомлювані компоненти розумової активності, а також потреба в самоактуалізації. Творчість як процес спо