E-Book Overview
Курс лекцій для студентів факультету соціології та психології - К.: ВПЦ ,,Київський університет’’,1992. — 147 с.
Виникнення і розвиток зоопсихології й етології. Інстинкт і навчання. Основні форми поведінки тварин. Популяції та угрупування, міграції. Особливості психіки й поведінки окремих класів хребетних тварин. Основні властивості психічної діяльності тварин. Проблеми соціобіології.
E-Book Content
З о о п а то л о гія та порівняльна психологія: Тексти лектдій для студ ентів Факультету соціологі У та психологі ї / Г.М.Чайченко. К .; ВПЦ '‘Київський ^ н Ь ю ^ и т е т ", 1992. - 147 с..
тпистах ликцій викладені основні закономірності^психіки й ііппеп І нки тплрий з точки зору сучасної ет о л о гії .Наведена Загальна характеристика :інстинкту та інстинктивної- поведінки* розглянуті загальні форми поведінки /репродуктивна, територіальна, ігрова, дослідницька, агресивна тощо/ та особливості психіки Й поведінки різних кл асів хребетних тварин. Багато уваги приділено питанням еволюції психіки, елементарній розумовій д ія л ь н о с ті, психічним образам, проблемі інтелекту, "мові" та "свід ом ості”' тварин. Призначено для студентів психологічних та. бі.ологічних і„ спеціальностей.
Рецензенти І .С.Кучеров., д -р б іо л . наук., Л .Г.Т ом іліна, канд. б іол. наук
За т в е рдже но .•.іг > Радою факультету с о ц іо л о гії та психології 20 березня 199І року
ВИНИКНЕННЯ' І РОЗВИТОК 300ПСИХ0Л0ГІЇ ТА ЕГОЛОГП
■* Зоопсихологія - це наука про психіку тварин, яка вивчає по ходження і розвиток в онто- та ф іл о ген езі психічних процесів, а також передумови та передісторію людської свідом ості, Психіка тварин нерозривно•пов"язана з їхньою поведінкою, п ід якою.розуміють всю сукупність проявів зовніш ньої, переважно рухо вої., активності тварин, спрямованої на встановлення життєво необ хідних з в 'я з к ів організму із середовищем. Першопричина психічного відображення - це поведінка, завдяки я к ій здійснюється взаємодія а навколишнім середовищем; без поведінки немає психіки. Але й без психіки немає поведінки, оскільки, будучи похідною від поведінки, психіка вторинно сама регулює і спрямовує зовнішню активність орга нізм у,. М атеріалістичне вирішення проблеми зародження психіки можливе лише на п ід с т а в і визнання виникнення психіки з пойразли^во^ст^і, вла стивої всій живій м а т е р ії. На думку О.М.Леонтьєва, жива м атерія на д о п с и х іч н о к ^ р іш і свого розвитку характеризується у функціонально му відношенні "простою подразливістю", тобто здатністю реагувати вибірково і специфічним чином на. життєво важливі впливи середовища у відповідн ості з потребами обміну речовин. Б іологічна еволюція йшла шляхом ускладнення обміну речовин, Відповідно до цього й взаємовідношення організму з середовищем розвивалися в Напрямку більшої різном ан ітн ості видів подразливості,. Але це було.не просто к іл ь к іс н е ускладнення. Оскільки в процесі * еволюції змінювався також загальний тип взаєм о д ії організм ів з се редовищем, виникала якісно, нова форма подразливості - чутлив^ість, тобто •'здатність до відчуття. А це вже елементарне психічне явище. Отже, зоопсихологія "виникає" на стику допсихічного і психіч• ного -відображення.,, на р ів н і перших проявів чутливост і , здатності до від чуття-у нижчих представників тваринного с в іт у . ЗвІДрИ ПОЧИН'авТЬся еволю ція'психіки, яка через багато проміжних ступенів приходить до людської свідом ості.' У тварин психічне відображення зовнішнього світу відбувається переважно у чуттє в ому плані у айртрактнотдог.ічний характер^^ідр^рд-: ЖСІННЯ у (ЩьШООТЇ „з них від су тн ій , поведінка і психіка, повністю алиТі, Півналііл тваринами зошіішмього с в іт у здійснюється перга за пси :і/шдмки їх |.у хо її і й а кт |1г»ііс;»сп’.іг* Що ж до психіки людини, то зона отшіррить ми ісію іншу категорію , хоча генетично й пов"язана