закарпатські народні пісні

Preparing link to download Please wait... Attached file not found

E-Book Overview

К.: Вид-во АН УРСР, 1962. - 362 с.Збірка містить у собі близько 200 народних пісень та коломийок, що побутують нині на Закарпатті. Основу її становлять нові, ще не опубліковані експедиційні записи Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН УРСР. їх доповнюють популярні закарпатські пісні, запозичені з друкованих джерел.Всі пісні розподілено за жанрово-тематичними ознаками на сім окремих розділів. Особливо широко представлені в збірнику коломийки — один з найхарактерніших жанрів пісенного фольклору Закарпаття.У вступній статті подається характеристика сучасної народнопісенної культури Закарпаття.Збірник розрахований на широкі кола читачів, зокрема на учасників художньої самодіяльності, наукових і творчих працівників. Може бути використаний у композиторській практиці, а також викладачами і студентами музичних учбових закладів.
Зміст:Закарпатські народні пісні.Календарні та обрядові.Історичні, вояцькі та рекрутські.Побутові.Про кохання.Жартівливі та гумористичні.Коломийки.Про боротьбу за визволення Закарпаття.Примітки.<em>Словник діалектних слів та виразів.<em>Алфавітний покажчик та примітки.

E-Book Content

А К А Д Е М І Я Н А У К У К Р А ЇН С Ь К О Ї РСР ІН С Т И Т У Т МИСТЕЦТВОЗНАВСТВА, ТА З ФОЛЬКЛОРУ Е Т Н О ГР А Ф ІЇ акарпатські НАРОДНІ ПІСНІ ВИДАВНИЦТВО А К А Д Е М ІЇ Н А У К У К Р А ЇН С Ь К О Ї РСР К И Ї В — 1962 783 3-18 З бір к а містить у собі близько 2 0 0 народних пісень та ко­ ломийок, щ о п об утую ть нині на Закарпатті. О сн ову її ста­ новлять нові, ще не опубліковані експедиційні записи Ін сти ту­ ту мистецтвознавства, фольклору та етнографії А Н У Р С Р . ї х доповн ю ю ть популярні закарпатські пісні, запозичені з д р у ­ кованих джерел. Всі пісні розподілено за жанрово-тематичними ознаками на сім окремих розділів. О со б л и в о широко представлені в зб ір ­ нику коломийки — один з найхарактерніших жанрів пісенного фольклору Закарпаття. У вступній статті подається характеристика сучасної на­ роднопісенної культури Закарпаття. З бір ни к розрахований на широкі кола читачів, зокрема на учасників худож ньої самодіяльності, наукових і творчих пра­ цівників. М ож е бути використаний у композиторській практи­ ці, а також викладачами і студентами музичних учбових за­ кладів. Упорядкування, передмова та примітки З . І. В а с и л е н к о Відповідальний редактор М . М . Гордійчук ЗАКАРПАТСЬКІ НАРОДНІ ПІСНІ Пісні Закарпаття становлять невід’ємну складову ча­ стину музично-поетичної творчості українського народу. Відірвані протягом віків від матері-України трудящі З а ­ карпаття свято зберігали свою рідну мову та звичаї, роз­ вивали своє прекрасне мистецтво. Особливо яскраво про­ явився творчий геній народу в пісні. Історія краю, чарів­ на краса його природи, різноманітність людських настроїв і почуттів відбилися в піснях надзвичайно глибоко й прав­ диво. Наче в своєрідному літописі розкривається перед нами в них тяжке минуле Закарпаття. Широко відобра­ жені в піснях заробітчанські мотиви, масова еміграція бід­ няків в Америку, ненависна рекрутчина тощо. З любов’ю оспівували закарпатці подвиги легендарних народних героїв — опришків (Довбуша, Пинті, Лепія та ін.), які ставали на захист бідних. Незважаючи на тяжкий соціальний і національний гніт, а часом і на заборону рідного слова, пісенна творчість тру­ дящих Закарпаття невпинно розвивалась; в ній втілюва­ лась вічно жива поетична душа народу, його невичерпний оптимізм. На Закарпатті побутує чимало пісень, спільних для всіх областей республіки. Деякі з них перейшли сюди сво­ го часу зі сходу України і міцно укоренилися. Так, у 1945 р. співробітники Інституту мистецтвознавства, фоль­ клору та етнографії А Н У РС Р записали в с. Білки, Іршавського р-ну